Krizopras Taşı

Krizopras taşı nedir, krizopras taşı kolye, krizopras taşı bileklik, krizopras taşı faydaları ve krizopras taşı özellikleri hakkında her şey.

Krizopras Taşı
Show Filters

Gösterilen sonuç sayısı: 3

Krizopras Taşı Nedir

Krisopraz taşı nedir noktasında;, giyen kişiye uyum ve sükunet getiren bir taştır. Pierre des Artistes, kişisel gelişime izin verir ve dostane bağları teşvik eder. Bu taşın tüm tarihini bu sayfada keşfedin.

Krisopraz Taşı Özellikleri

 • Mineral türleri kuvars mikrokristalinler
 • Kompozisyon SiO2 Silikon dioksit
 • Sertlik 2,7
 • Yoğunluk 6,5 ile 7 arasında
 • Renkler elma yeşili, açık yeşil ve derin yeşil
 • Çakralar; boğaz, kalp
 • Krisoprazın erdemleri ve faydaları
 • Nezaket ve şefkat getirir
 • Öfkeyi azaltır
 • Kendine güveni geliştirir
 • Karaciğeri detoksifiye eder
 • Uykuyu iyileştirir
 • Kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur

Krisopraz Taşı Anlamı Nedir?

Krisopraz taşı anlamı adı çok karmaşık ve anlaşılması zor görünüyor. Kökeni ve etimolojisi ilk okumadan hemen belli değildir. Bu ismin tarihçesi ve çevirisi üzerine yapılan kapsamlı araştırmalardan sonra, bugün size Krisopraz kelimesinin nereden geldiğini söyleyebiliriz.

Krisopraz taşının adı bize Yunanca “altın” anlamına gelen “chrysos” ve “pırasa” anlamına gelen “prason” kelimelerinden gelmektedir. Böylece onu Poireau Doré veya Poireau d’Or ile çevirebiliriz.

Krisopraz ayrıca Antik Çağ’da Yunanlılar tarafından Venüs Taşı olarak da adlandırıldı, çünkü taş, tanrıça gibi eşsiz bir güzelliğe sahipti.

Krisopraz Taşının Tarihi ve Kökeni

Krisopraz, bugün bildiğimiz en eski taşlardan biridir. Kuyumcular için daha çekici hale getiren yarı değerli bir taştır.

Krisopraz taşı çeşitli antik kültürlerde kullanılmıştır. Yunan ve Roma uygarlıklarında olduğu kadar Mısır kültüründe de izlerine rastlıyoruz. Daha sonra günlük olarak kullanılmış, mücevher olarak takılmış veya zengin evlerde dekoratif objeleri süslemiştir.

Estetik değeri kadar manyetik değeri ile de bilinir ve tanınırdı.

Krisoprazla ilgili ilk imaları, bu eserlerden birinde ondan bahseden Yaşlı Pliny’nin metinlerinde buluyoruz. İncil’de de taştan bahsedilir, Yeni Kudüs’ün temellerinin krisopraz da dahil olmak üzere değerli taşlar üzerine kurulacağı söylenir.

Büyük İskender krisopraza çok düşkündü. Her gün kemerine takardı. Savaşta başarı getirdiği bilindiği için savaşlarda da giyerdi. Orta Çağ’da krisoprazın gut gibi hastalıkları iyileştirdiği biliniyordu, ayrıca insanları görünmez kılabildiğine inanılıyordu.

Prusya Kralı II. Frederick özellikle bu taşı beğendi, elinde krisoprazla süslenmiş çok sayıda nesne keşfettik.

Krisopraz Taşının Bileşimi – Kimyası

Krisopraz taşı bileşimi – kimyası açısından; çok pahalı bir kalsedon çeşididir, çünkü çok nadir bulunur, bulunması en zor kalsedonlardan biridir. Mikrokristalin kuvarsın lifli bir şeklidir.

Şimdiye kadar bulunan en büyük Krisopraz bir Avustralya köyünde keşfedildi, ağırlığı 16.400 kilonun üzerinde. Avustralya aynı zamanda dünya çapında en fazla Krisopraz tortusunu bulduğumuz ülkedir.

Krisoprazın renkleri elma yeşilinden koyu yeşile kadar değişir, biraz daha beyazımsı tonlara da sahip olabilir.

Krisopraz Taşının Faydaları

Krizopras Taşı – Fiziki Faydaları

Krisopraz taşı fiziki faydaları açısından; belirli ağrıları gidermek için onlarca yıldır kullanılmaktadır. Krizopras taşı bileklik aşırı yemekten sonra karaciğer sağlığını iyileştirdiği bilinmektedir. Vücudu arındırır ve detoksifiye eder. Ayrıca kan basıncını düşürür ve daha genel olarak kalp sağlığını iyileştirir. Ayrıca daha iyi uyumanızı ve daha huzurlu geceler geçirmenizi sağlar.

Krizopras Taşı – Psişik Faydaları

Krisopraz taşı psişik faydaları açısından; birçok psişik özelliği vardır. Giyen kişiye yumuşaklık ve şefkat getirmesiyle bilinir, bu nedenle insan ilişkilerini ve aynı zamanda kendine güveni de teşvik eder.

Krizopras taşı kolye öfke hissini ve adaletsizlik hissini hafifletir, ruhun sakinleşmesini ve etrafımızı saran şeylerin daha net görülmesini sağlar. Olaylardan geri adım atmak ve belirli durumlar hakkında daha dikkatli düşünmek isteyenler için iyi bir müttefiktir.

Özgürleştirici ve ilham kaynağı olduğu bilinen bir mineraldir, sanatçıların gözde taşıdır.

Krizopras Taşı
Krizopras Taşı

Krisopraz Taşı Anlamı?

Krisopraz taşı anlamı açısından bakıldığında, metamorfoz veya olgunlaşmanın güçlü bir sembolizmine sahiptir. Yaşam geçişlerinde, büyük kişisel veya mesleki değişimlerde eşlik eden bir taştır.

İsteyenlere şefkat ve dikkat getirir, başkalarına açılmanıza ve daha nazik ve özenli olmanıza yardımcı olur. Krisopraz taşı kişisel gelişimi destekleyen bir taştır, kimileri onu takanların ruhunu iyileştirdiğini söyler.

Krisopraz ile Hangi Taşlar İlişkilendirilir?

Krisopraz’ı birden fazla taşla, tercihen aynı renk tonlarında eşleştirebilirsiniz.Krizopraz ile etkili bir şekilde eşleşebilecek en ünlü iki taş Serpentine ve Peridotit’tir.

Serpantin ayrıca zihni sakinleştirir, o zaman krisoprazın mükemmel bir müttefikidir, denge ve sakinlik getirir. Yeşil renkleri, giydiğinizde yeşilin uyumunu sağlar.

Krisopraz Taşı Nasıl Temizlenir ve Nötrleme

Krisoprazınızın bakımı için düzenli olarak temizlemeniz ve şarj etmeniz gerekir. Krisopraz taşı nasıl temizlenir diyorsanız; Sadece birkaç saat demineralize suda veya tuzda bekletmeniz yeterlidir. Bu tuz veya deiyonize suya sahip değilseniz, musluk suyu veya tuzlu su kullanabilirsiniz (taşınız bir mücevher parçasına monte edilmemişse).

Daha sonra birkaç saatliğine güneşte şarj edebilirsiniz, güneş gökyüzünde ne kadar yüksekse ve taşınız o kadar hızlı şarj olur. Krisoprazı bir kaya kristalinde veya bir yaşam çiçeğinde de şarj edebilirsiniz.